top of page

Fri Dec 21 2018 19:53:55 GMT+0000 (Coordinated Universal Time)

3D Yazıcı Teknolojisi Nedir?

üretim-yöntemleri-imal-usülleri.jpg
3D Yazıcı Devrimi

 

1980 li yıllarda aslında temeli atılan bir imalat yönteminden habersiz, bugünlere gelen dünya sanayisi, 2010 yılında gerçek anlamı ile 3d yazıcılar ile tanışmıştır. Temelini katmanlı imalat yöntemlerine dayandıran “3D yazıcı teknolojisi “ bilgisayar destekli tasarım programlarında çizilen 3d çizimlerin, 3 boyutlu olarak katı formlarda basılması şeklinde uygulanmaktadır.

Bu imalat yöntemi bilişim sektörü ile imalat sanayinin yollarının kesişmesi ile ortaya çıkmıştır.

üretim-yöntemleri-imal-usülleri.jpg
3D Yazıcılar Nasıl Çalışır?

Aslında bu konuyu az önce kısaca açıklamıştım. Fakat detaya girecek olur isek, 3 boyutlu bir nesnenin, sanal ortamlardaki kodlarının, katman katman ayrılarak, ve özel metotlar ile eritilen ham maddenin, bu katmanların üzerine püskürtülerek, üst üste bindirilmiş şekilde yığınlara dönüştürülmesi ile çalışan bir imalat yöntemidir.

Gelişen ham madde üretim yöntemleri, bu sektöre özel mikron cinsinde granüller oluşturularak, depolama yöntemleri ile, bu yazıcıların, prototip üretimi yapmasına yardımcı olmaktadır.

Kullanım alanı olarak, aslında birçok sektörde kullanılmaya başlanılan bu yöntem, ana başlıklar altında sıralayacak olur isek, şuanda medikal sektörü, silah sanayi, uçak sanayi, modüler sanayi, inşaat vs… gibi alanlarda kullanılmaya başlanmıştır.

Dünya üzerinde, bacasız üretim ve insansız üretimimin temelini atmaya çalışan dünya ülkelerinin başında ÇİN gelmektedir. Ve Bu teknoloji ile, mobil anlık üretimler, yapabilen bir sektöre doğru gitmeye devam etmekte, beklide öyle bir duruma getirecekler ki  düşünülen ve beklenen o 2. Sanayi devriminin başladığı anlara tanık olacaklar. Mevcut yapılarında, üretimini yaptıkları ürünleri artık müşterinin bulunduğu yerde yapabilecek seviyelerde sanayi gelişimi düşünülmekte.

NASA'nın bu konuda mevcut araştırmalarında, öğrendiğimiz şu ki, artık insanlık, uzay aleminde, keşfe çıkarken, kendi kendini üretebilen yazıcılar ile, bulundukları gezegenden , bir diğer gezegene gidebilecek seviyelere taşınacağı…

üretim-yöntemleri-imal-usülleri.jpg
Geleceğin Mesleği 3D Yazıcı Uzmanı

Şöyle özetle bakıldığında, tasarımcının hayalini gerçekleştirmesi o kadar kolay bir hale gelecek ki, arada hiçbir üretim metodu ve malzeme yönetimi olmadan, yanı başında üretim gerçekleşebilecek.

Geleceğin meslekleri arasında gösterilen 3D yazıcı uzmanlığı için , şimdiden üniversiteler, alt yapı hazırlığına başlamış durumda, bu dünya için güzel bir gelişme.  Belki de dünya kaynaklarının tükenmesine sebebiyet veren mevcut sanayi düzeninden kurtulmak, dünyanın mevcut ömrünü de uzamasına sebebiyet verir ne dersiniz!

üretim-yöntemleri-imal-usülleri.jpg
bottom of page