top of page

Wed Dec 05 2018 19:40:25 GMT+0000 (Coordinated Universal Time)

Plazma Kesim Nedir?

üretim-yöntemleri-imal-usülleri.jpg

Plazma kesim teknolojisinde, elektrik ile sıkışmış havanın etkileşimi,havanın plazma haline dönüşmesine sebep olur. Ortaya çıkan büyük bir enerji demeti, kesilecek olan metalin atomik yapısını ayırabilecek yapıdadır. Kesme bu şekilde gerçekleşir. Neredeyse ses hızından 2 kat daha hızlı bir enerji demeti,güneşin yüzeyinden iki kat daha sıcak haldedir. Ve kesme bu sıcaklık yardımı ile daha hızlı bir hal alır.

üretim-yöntemleri-imal-usülleri.jpg
Plazma Kesim Çalışma Prensibi

 

İçerisinde bir transformatör bulunan güç kaynağı ile, şebekeden alınan Alternatif Akım (AC), akım doğrultucularında yardımı ile Doğru Akıma (DC) ye çevrilerek, Plazma makinesinin torcuna gönderilir. Sıkıştırılmış hava kütlesi de bu torc ortamına gönderilir ve torcun içindeki odacıklarda, hava , gaz halinden , plazma evresine çevrilir, bu çevrimde yüksek ısı enerjisi alan plazma, torçtan yaklaşık 2000 km den daha hızlı ve 10.000 C dereceye ulaşarak, temas ettiği metali kesmede kullanılır.

üretim-yöntemleri-imal-usülleri.jpg
Plazma Kesim Çeşitleri

 

  • Çift Gazlı Plazma Kesim; 

 

Bu metotda plazma oluşum odacığına 2 gaz birden gönderilir, birinci gaz plazma oluşumunda kullanılırken diğer gaz ise bu odacıktan çıkan plazma kesim alanını atmosferdeki diğer gazlardan koruyarak, temiz bir kesim elde etmyi sağlar.

 

  • Su Korumalı Plazma Kesim

 

Bu yöntemde ise iki gazlı kesimdeki koruyucu gazın yaptığı işi su yapmaktadır. Genellike AISI serisi krom gibi malzemelerin kesiminde tercih edilir.

üretim-yöntemleri-imal-usülleri.jpg
bottom of page