top of page

Thu Dec 26 2019 08:56:10 GMT+0000 (Coordinated Universal Time)

Kaplin nedir? Kaplin çeşitleri nelerdir?

üretim-yöntemleri-imal-usülleri.jpg

Aynı eksen üzerine çalışan iki mili, birbirine bağlayarak, güç iletilmesinde kullanılan, ara bağlantı makine elemanınaKaplin” denir.

Tercih edilme sebeplerine gelince, büyük redüktör veya motorların, güçlerini iletirken, oluşabilecek olan arızalarda, kolaylıkla sistemden ayrılması gerekmektedir. En büyük tercih sebebi budur. Ayrıca gücü iletirken oluşan kavramanın sağlamlığı ile aktarılan gücün veriminde kayıp olmamasından dolayı tercih edilir. Sarsıntıyı azaltan özellikleri ve ani oluşan sıkışma vb. Gibi durumlarda, kolaylıkla değiştire bilinirlik özelliği de diğer Güç aktarma elemanlarına göre daha ekonomiktir.

üretim-yöntemleri-imal-usülleri.jpg

Kaplinlerin Malzemesine bakacak olur isek; Kaplinler de ara eleman olarak kauçuk, termoplastikten üretilebilen elastik ara parçalar kullanılmaktadır.

Kaplinler 3 ana gruptan oluşurlar,

  1. Bölüm Dişi dediğimiz, gövdesinde, erkek kaplinin çıkıntılarına uygun girintileri olan parçadır.Diğer ucunda ise takılacağı mile göre delik ve kama yuvası mevcuttur. (Bu delik ve kama yuvası sonradan takılacağı mil çapına göre işletilir.

  2. Erkek Parça, üzerinde dişi kaplinin girintilerine uygun çıkıntıları olan bölümdür. Aynı dişide ki gibi, diğer ucuna delik ve kama boşluğu açılır.

  3. Komple kaplin, bu iki parçanın birleşmesinde oluşur.

üretim-yöntemleri-imal-usülleri.jpg

Kaplin Çeşitleri Nelerdir?

Kaplin çeşitleri, sistem ihtiyaçları doğrultusunda çok farklı tiplerde imal edilmektedirler. Bizim başlıca bildiğimiz ve piyasada yaygın olarak kullanılan kaplinler; tam flex dişli, yarım flex dişli, rijit, tambur, elastik, yaprak yaylı, spindle ve tork sınırlayıcı kaplinlerdir.

Kaplinler Nerelerde Kullanılırlar?

Güç aktarımının yapılacağı her yerde ve yürütme ,kaldırma ekipmanları, haddehaneler, pompa sistemleri,redüktör sistemleri gibi motorların kullanıldığı her yerde ihtiyaç doğrultusunda kullanılırlar

üretim-yöntemleri-imal-usülleri.jpg
bottom of page