top of page

Moment nedir? Moment Nasıl Hesaplanır?

30.12.19

üretim-yöntemleri-imal-usülleri.jpg

Moment=Kuvvet x Kuvvet Kolu!

İlk etapta hiçbir şey anlaşılmıyor değil mi, Evet arkadaşlar bu yazımızda sizlere “moment” kavramını anlatacağım. Literatür de “Kuvvetlerin döndürme etkisine moment” denir. İbaresi yer alır. Basitçe sizlerle birlikte bakalım neymiş bu moment…

Moment nedir? Kuvvetlerin  döndürme etkisine moment denir. Bu yazıda moment nasıl hesaplanır, çözümlü örnek sorularla ve resimli konu anlatımı ile işleyeceğiz.

Momentin oluşabilmesi için cisme etki eden kuvvetin doğrultusu, döndürme noktasının dışından geçmelidir. Aksi halde moment oluşmaz.

üretim-yöntemleri-imal-usülleri.jpg

Yandaki şekle baktığımızda, Moment oluşabilmesi için, kuvvetin, dönme merkezinden geçmemesi dışındaki bütün mesafelerde momenti oluşturduğunu görüyoruz. Yani kuvvet merkezden geçmeyecek, merkeze olan bütün uzaklıklardan momenti oluşturabileceğini söyleyebiliriz. Bir momentin değeri, kuvvetin büyüklüğü ile kuvvet kolunun uzunluğu çarpımı kadardır.

üretim-yöntemleri-imal-usülleri.jpg

Şekilde görülen kapağı, merkeze çeşitli uzaklıklardaki noktalardan iterek, açmaya çalışalım. Kapının (1) noktasında F kuvveti ile rahat itilerek açıldığını ve menteşe etrafında döndüğünü gözleriz .2 noktasında biraz daha zor .3 noktasında daha da zor kapatabildiğimizi 4 noktasında ise (menteşe noktasına en yakın) ne kadar itersek itelim açma işleminde çok zorlanıldığı görülür.

üretim-yöntemleri-imal-usülleri.jpg

Günlük Hayatta Moment İle İlgili Yaklaşımlar Kuvvet Çifti Nedir? Ters yönlü ve birbirine paralel, aynı zaman da şiddetleri eşit kuvvetlerin meydana getirdiği kuvvet sistemine denir. Bir kuvvet çifti, kendi düzlemi üzerinde başka bir yere kaydırılabilir. Bir kuvvet çifti, bulunduğu düzleme paralel başka düzleme doğru hareket ettirilebilir. Bir kuvvet çifti elemanları ve değerleri sabit olmak üzere, başka bir kuvvet çifti ile değiştirilebilir. Bir delik içine, el ile kılavuz çekme işlemi, Kuvvet Çifti ne iyi bir örnek olmuştur. Kılavuzun kollarına uygulanan çift yönlü ve birbirine ters iki kuvvetin oluşturduğu dönme kuvveti yani oluşan moment ile kılavuzlama işlemi gerçekleştirilir..

üretim-yöntemleri-imal-usülleri.jpg

Teknik-Bilgiler

Hızlı Erişim  Makaleler

bottom of page